2 minute

În timpul unei operațiuni desfășurate la Istanbul și Tekirdağ, au fost reținute 41 de persoane, printre care 14 medici și 17 asistente, care ar fi obținut profituri ilegale, prin transferarea unor bebeluși în secțiile de nou-născuți ale unor spitale private.

Autorită turce au percheziționat 6 spitale, fiind ridicate sute de documente privind procedurile medicale ilegale.

În cadrul anchetei efectuate de Procuratura Generală Büyükçekmece, s-a stabilit că membrii rețelei, inclusiv medici și angajați ai Centrului de Apeluri de Urgență 112, au primit sume mari de bani în schimbul trimiterii unui număr de bebeluși, către unitățile de terapie intensivă ale spitalelor private.

Medicii Fırat S. și İlker G au acționat împreună cu angajații Centrului de Apeluri de Urgență 112, ca autoritățile statului turc să plătească zilnic spitalului privat suma de 8.000 TL, pentru fiecare pacient bebeluș care se afla în unitățile de terapie intensivă neonatală. Mai mult, statul plătea pentru fiecare pacient contravaloarea spitalizării pentru numărul maxim de zile, chiar dacă bebelușii între timp erau însănătoșiți.

Au fost descoperite nereguli și în în ceea ce privește supravegherea bebelușilor în secțiile de terapie intensivă și programul pontat al medicilor. În plus, s-a stabilit că au fost situații în care asistenții s-au prezentat ca medici în timpul controalelor sau când rudele pacienților doreau să se întâlnească cu medicii.

În urma examinării probelor, au fost identificați 300 de suspecți, fiind emise ordine de reținere pentru 41 de persoane. Au fost deschise dosare penale pentru infracțiunile de „înființare a unei organizații pentru comiterea unei infracțiuni”, „înșelăciune calificată”, „săvârșire de omor intenționat prin neglijență” și „dare de mită”, transmite CNN Turk.


Descoperă mai multe la Turcia News

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.