Wanda Vista Hotel Istanbul
1 minut

Autoritățile turce au anunțat că au fost aprobate planurile de construcție a încă 319 hoteluri noi, de 4 și 5 stele, care vor fi deschise în perioada 2024-2025.

Tourism Databank anunță că e vorba de 114.000 paturi de cazare, în aceste noi proiecte hoteliere. Pentru aceste investiții vor fi cheltuiți 81,57 miliarde TL (echivalentul a 2,54 miliarde dolari).

Cele mai scumpe investiții sunt în provinciile Antalya, Istanbul și Muğla, iar cele mai multe dintre proiectele hoteliere sunt în Istanbul.

Conform datelor oficiale, în decembrie 2023, numărul hotelurilor certificate la nivel național de Ministerul Culturii și Turismului era de 20.000, iar numărul de paturi de hotel era de peste 1.787.000.

În Antalya, numărul hotelurilor active este de 2.494, iar numărul de paturi depășește 613.000, în stațiuni precum Kemer, Belek, Side, Lara, Alanya etc.

Pe de altă parte, în provincia Muğla, sunt 218.000 paturi de hotel în 2.641 unități de cazare în Bodrum, Datça, Marmaris, Dalaman, Fethiye etc, iar în İzmir, aproape 81.000 de paturi, în 1.693 de hoteluri în Foça, Urla, Çeşme etc.

La Istanbul, numărul total de hoteluri este de 2.916, iar numărul de paturi de hotel a depășit 243.000.


Descoperă mai multe la Turcia News

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.